Kaip gyvena Varšuviečiai: Mokotovas

1916 m. balandžio 8 d. Mokotovo valsčiui buvo ypatinga. Galima net bandyti drąsiai teigti, kad prasidėjo Naujoji era. Kad tai atsitiks ir kad prie to eina buvo aišku jau prieš kelis dešimtmečius. 1881 m. iš Varšuvos link Mokotovo užmiesčio rezidencijų pajudėjo pirmieji arkliniai tramvajai. Jau 1909 m. sėkmingai pakeisti elektriniais. Paskutinė priežastis trukdanti vystymuisi buvo pašalinta 1911 m. Varšuva nustojo būti miestu-tvirtove, o Mokotovo forto gynybinio griovio vietoje buvo įrengtas parkas. Taigi, kas atsitiko?

Ar Mokotovų yra du?

Nuo pat pradžios Mokotovas buvo natūraliai dalinamas į dvi dalis: į Aukštutinį ir Žemutinį. Tas padalijimas yra toks natūralus kad net gerai nepažįstant Varšuvos greitai prieini prie panašios išvados. O viskam kalta yra Visla. Kadaise ten kur šiandien yra Žemutinio Mokotovo dalis – Černiakovas, Sodyba arba Sielce tekėjo Vislos upė. Jos šlaitai buvo statūs, kas buvo patogu išnaudoti gynybai (pvz. Jazdovo pilis netoliese dabartinio Lazienkų parko), o vėliau magnatai, karaliai ir kiti įtakingi žmonės mielai čia statė savo rūmus bei vasaros rezidencijas. Nuo aukšto šlaito buvo malonu grožėtis Vislos slėniu. Taip Varšuvos priemiestyje (o tai dar nebuvo Varšuva) išdygo Vilanovo rūmai, Lazienkų rūmai su parku, Natolin su Arkadijos parku, Krolikarnia. Mokotovas pradėjo augti ir vystytis kaip priemiestinių vasaros rezidencijų rajonas.

Ką reiškia Mokotow?

Su šlaitu yra susijęs ir Mokotovo pavadinimas. XVIII ir XIX amžių sandūroje žemės, kurias šiandien yra vadinams Mokotovu prikausė kunigaikštienei Izabelai Liubomirskai, kuri čia turėjo vieną iš savo vasaros rezidencijų ir gražų parką. Sakoma, kad ruošiantis užmiesčio kelionei, kunigaikštienė sakantį, kad važiuoją į Mon Coteau, ką iš prancūsų kalbos būtų galima išversti kaip Mano Kalva. O kad ne visi taip puikiai naudoji anuometinių aristokratų kalbą, Mon Coteau su laiku sulenkėjo į Mokotow. Beje, tai ne vienintelis sulenkėjęs pavadinimas – Vilanovo rūmai irgi kadaise buvo vadinami Villa Nova.

Beje, egzistuoja ir kita Mokotovo pavadinimo kilmės versiją. Yra ir tokia nuomonė, kad jau XIV a. toje vietoje buvo kaimas Mokotow, kuris savo vardą gavo nuo Prūsijos magnato Mokoto ar Mokot vardo. Nežnau kaip jums, bet versija su Mon Coteau man yra gražesnė.

Taigi, kas gi Mokotove atsitiko 1916 m.?

Mokotovas yra prijungiamas prie Varšuvos ir tampa miesto dalimi! Nuo to laiko sustabdyti naujausios Varšuvos dalies vystymosi bei augimo jau nebuvo galima. Tai įrodo ir spartus gyventojų skaičiaus augimas. Persilaužimo 1916 m. Mokotove buvo įregistruota apie 28 000 gybentojų, kai 1939 m. jų buvo jau daugiau nei 89 000.

Dar 1909 m. Mokotovo Lauke (lenk. Pole Mokotowskie) savo pradmenis turėjo Lenkijos aviacija. Vos dešimtmetį vėliau nuo Mokotovo lauko jau reguliariai pakildavo į orą keleiviniai lėktuvai. Lenkijos avialinijos LOT savo pirmu registracijos adresu taip pat užrašė Mokotovo Lauką.

Lauko pašonėje įsikūrę Varšuvos Aukštoji Ekonomikos mokykla (Szkoła Główna Handlowa – SGH), Varšuvos Natūraliosios Gamtos universitetas (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – SGGW) bei Geologijos Institutas suteikė papildomo prestižo visai apylinkei.

Naujųjų žemių prijungimas prie miesto davė didžiulę galimybę architektams išpildyti savo svajones. Tarpukario metu pastatytas, šiandien vadinamas Senasis Mokotovas, galėjo ir tebegali drąsiai save vadinti modernizmo muziejumi po atviru dangumi. Tokios gatvės kaip Odyńca, Bałuckiego, Różana, Kazimierzowska, Olskuska bei daugelis kitų yra gyvu įrodymu, kad Mokotovas buvo išskirtinis. Visos anų metų naujovės čia yra susikaupusios vienoje vietoje. Šiandien Senasis Mokotovas belieka išskirtiniu, nes gatvių ir gatvelių labirintas suteikia privatumą beveik pačiame Varšuvos centre.

Mokotovas šiandien

Dalis Seno Mokotovo II Pasaulinio karo metu virto vokiečių kvartalu ir taip pavyko išsaugoti virš 40% visų pastatų. Po karo rajonas buvo atsatytas bei papildytas socrealistiniais gyvenamaisiais pastatais. Surasti vietą naujiems pastatams vis sunkiau, bet statybininkai sugeba išnauduoti kiekvieną laisvą plotą bei tai ten tai šian “įdėti” namus-plombas. Kartais tai atrodo tiesiog kuriozingai. Šiuolaikinėje Varšuvoje Mokotovo rajonas yra vienas labiausiai prestižinių gyvenamųjų rajonų. O ir nėra ko stebėtis, patys pažiūrėkite.

Varšuvos verslo centras, kur kiekvieną dieną dirba virš 100 tūks. žmonių taip pat yra įsikūręs Mokotove. Na, greitu metu verslo centras tikriusiais gaus prielinksnį “senas”, nes Varšuvos Wola rajone kosminiu tempu auga naujas verso centras. Bet tau jau istorija kitam pasakojimui.

Mokotovas: prieškarinis modermizmas, sovietinių laikų gyvenamasis namas ir šiuolaikinė "plomba"
3 kartos: prieškarinis modermizmas, sovietinių laikų gyvenamasis namas ir šiuolaikinė “plomba”

Prieškarinės vilos ir gyvenamieji namai primena mums tai kokia graži buvo tarpukario Varšuvą ir ką miestas praėjo karo metu. Pasivaikščiojimas čia atneša ramybę sielai, pajudina vaizduotę ir tiesiog užburia. ❤

Ką dar galima aplankyti Varšuvoje? Atsakymas STRAIPSNYJE APIE LANKOMIAUSIAS VARŠUVOS VIETAS

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s