Varšuva: Pilies aikštė

Ta vietą tikrai žinote. Pilies aikštė greičiausiai yra vienu geriausiai žinomu Varšuvos ir visos Lenkijos vaizdu. Ką slepia tokia išskirtinė vieta? Atrodo, kad Pilies aikštė (lenk. plac Zamkowy) Varšuvoje buvo visada. Sunku įsisvaizduoti miestą be jos. Štai čia yra pirmas nustebimas – Pilies aikštė savo karjerą kaip aikštė pradėjo tik XIX a.

Tai aikštė ar visgi ne aikštė?

Iš kur pačiame miesto centre, kuris šitoje vietoje egzistuoja nuo XIII a. staiga atsiranda toks didelis laisvas plotas?

Pradėti reikėtų nuo to, kad aikštė toje vietoje pradėjo formuotis tik XIX a. pirmoje pusėje, kai maždaug 1820 metais prasidėjo Karališkosios pilies aplinkos perstatymo darbai. Svarbiausias pakeitimas palietė ūkinius pastatus, kurie buvo panaikinti. O kad tie pastatai užėmė šiuolaikinę Pilies aikštę, staiga atsilaisvino didelis plotas. Kartų su ūkiniais pastatais dingo keletas namų bei Krokuvos Vartai. Sutvarkyta aikštė greitai tapo viena lankomiausiu ir mėgstamiausiu vietų pasivaikščioti miesto gyventojams ir svečiams.

Tačiau Pilies aikštė turi dar vieną išskirtinę savybę – čia visko yra po vieną.

Žiūrėkite ir spręskite patys!

  • aikštėje auga vienas medis
  • stovi viena pilis
  • yra vienas paminklas – Žygimanto III Vazos kolona. Beje, pirmasis nebažnytinis paminklas Lenkijoje. Jo pastatymas prie anuometinių Varšuvos vartų labai supiktino šalia esančios Šv. Annos bažnyčios kunigus ir sukėlė didžiulį skandalą.
  • teka viena upė – šiandien požeminė ir kanalizuota. Įsižiūrėkite į vietą palei Barbakaną (t.y. gynybinę sieną), ar neprimena upės vagos?
  • užima viena hektarą (kur visas Senamiestis užima vos 10 hektarų)
Pilies aikštė Varšuvoje
Pilies aikštė – Plac Zamkowy

Lengva prisiminti, tiesa?

Grįžkime prie pavadinimo – Pilies aikštė. Istorinis paradoksas yra tai, kad ilgus pokario metus vienintelis dalykas, kuris primindavo apie Pilį, buvo būtent aikštės pavadinimas. Ir dar autobusų galutinės stotelės pavadinimas, kuri aikštėje veikė iki 1976 metų.

Šiandien aikštė pritraukia minias žmonių, o kiekvieno čia apsilankusio turisto ir varšuviečio telefone rasime bent vieną nuotrauką prie Žygimanto III Vazos kolonos. Aikštėje dažnai prasideda pažintis su Varšuva. Bet ar jau viską žinome apie tą vietą? Pilies aikštė tikrai dar neatskleidė visų savo paslapčių.

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s