Jeigu turėčiau tik vieną dieną Varšuvoje…

Dieną pradėčiau nuo pusryčių. Pasirinkimas Varšuvoje yra didžiulis, beveik kiekviena kavinė ar restoranas turi specialų pusryčių pasiūlymą, bet tik “Charlotte” (trys kavinės miesto centre) ir “Bułkę przez Bibułkę” (iš viso penkios kavinės, trys yra centre) siūlo pusryčius visą dieną. 

Po pusryčių pats laikas rytiniam pasivaikščiojimui. Mano planas būtų toks: 

  • pasiekti metro Ratusz Arsenał stotelę ir iš ten per Krasinskio parką nueiti į Naujamiestį (Nowe Miasto). Pakeliui apžiūrėti įspūdingą Teismo pastatą, Varšuvos sukilimo paminklą. Naujamiestyje būtinai nusileisti prie fontanų (ypač jeigu būtų šilta). Užlipus atgal į viršų, Freta gatve eičiau link Senamiesčio (Stare Miasto). 
  • Senamiestis. Nors labai mažytis, užtrukčiau čia kiek ilgiau. Turgaus aikštėje yra Turizmo informacijos centras, užeičiau. Paimčiau bukletus ir brošiūras apie Varšuvą ir padaryčiau kavos pertraukėlę kavinėje “Cukiernia Strzałkowski” (Świętojańska g. 15) arba kavinėje “Cukiernia Warszawska” (Świętojańska g. 21). Nėra tai populiarios, madingos ar naujoviškai įrengtos vietos. Tačiau prie kavos galima paskanauti varšuvietiška pyragėlį “W-Z”. Pats laikas perskaityti visas paimtas brošiūras ir išgėrus kavą su pyragėlių apeiti Senamiestį dar kartą. Dabar jau kiek įdėmiau. 
  • O Senamiestyje atrasčiau Gnojna Góra, t.y. “Supuvusią kalvą”, kur kadaise buvo suvežamos šiukšlės, o dabar jaunosios poros užrakina spynose savo meilę. Būtinai bent jau pabandyčiau suskaičiuoti visus namus Kanonia aikštėje, surasčiau siauriausią namą ir apeinant trys kartus apie stebuklingą varpą sugalvčiau pati širdingą norą. Užsukčiau į Pilies kiemą tam, kad atrasti lietuvybės ženklų (taip, taip, jų čia yra!). Prieičiau prie Barbakano – gynybinės sienos ir surasčiau subtilią liniją tarp senovinio miesto ir atkurto po karo. Undinėlė, jos neįmanoma nepastebėti! Ir taip, tas mažytis, vos 10 hektarų istorinis Varšuvos miestas staiga tampa dideliu iššūkiu, kurį suprasti per keletą valandų neįmanoma. 
  • toliau didingas Krokuvos Priemiestis, Pilsudskio aikštė su Nežinamojo kario kapu ir Saksonijos sodu. O pačiame Krokuvos Priemiestyje Prezidentūra, Varšuvos universitetas, gražuoliai šimtamečiai viešbučiai “Europiejski” ir “Bristol”, Šv. Kryžiaus bažnyčia. Ir jeigu turėčiau paminėti tik vieną vienintelę bažnyčią, tegu tai buna būtent Šv. Kryžiaus – čia ilsisi F. Chopino širdis. 

Laikas bėga tikrai labai greitai, o ypač jei tai nauja vieta, kur viskas yra kitaip, kur už kiekvieno kampo laukia naujovės. Ar ne laikas trumpam poilsiui? Eičiau pietų. Kur? Na gi ten, kur kvepia skaniausiai. Maistas Lenkijoje lyg ir savas bet vis tiek kitoks. Nowy Świat gatvėje yra bent trys restoranai, kurios patenkins net ir pačio smalsiausio turisto norus išbandyti vietinę virtuvę – “Zapiecek”, “Młoda Polska” ir “Gościniec”. 

Po pietų norint nenorint mintys greičiausiai jau suktųsi apie dienos pabaigą ir išvažiavimą. Pats laikas pasirūpinti dovanomis, o kad nesu daiktų mėgėja, ieškočiau vietinės maisto ar kosmetikos parduotuvės, o joje tai, ko Lietuvoje nėra. O ką mėgsta (beveik) kiekvienas? Teisingai, saldumynus. Sausainiai “Pieguski”, “Jeżyki”, “Lajkonik” krekeriai, saldainiai ir šokoladas “Wawel” arba labiausiai varšuvietiškas skanėstas “E. Wedel Ptasie Mleczko” (t.y. paukščio pienas). Beje, iki vakaro laiko dar yra, o ir vistiek tolimesnė kelionė numatyta iš Varšuvos centro, dėl to pirkti būtent E.Wedel saldumynų eičiau į pirmąją šokolado fabriko firminę parduotuvę Szpitalna 8 gatvėje (o iš čia jau matosi geriausiai žinomas Varšuvos dangoraižis – Mokslų ir Kultūros rūmai). Grįžtant prie dovanų – kitu mano pasirinkimu būtų ekologiška kosmetika Yope arba Bielenda. Kiekviena Rossmann kosmetikos ir namų apyvokos parduotuvė gali tapti tikru lobynu ieškantiems praktišku dovanų. Alkoholio neminėsiu, nes nesu mėgėja. Žinovai tikriausiai rekomenduotų lenkišką alų iš mažų alaus daryklų arba “Żubrówka”, kuri atskiro pristatymo nereikalauja. 

Dovanos nupirktos, Senamiestis aplankytas, lenkiški pietus paskanauti. Ka gi, ateina vakaras ir kelionės pabaiga. 

Palaukite, Varšuva tai toli ne tik Senamiestis. Ypač kai patenkti į miesto centrą vakare supranti, kad Varšuva tai dangoraižių miestas. Nerealus vaizdas. Atsisveikinimui įvažiuočiau į apžvalgos aikštelę 30-ajame aukšte Mokslų ir Kultūros rūmuose. Stovint viršuje kurčiau planus kur eisiu sekantį kartą – dangoraižių rajonas, Lazienkų parkas, nuostabusis Vilanovas su rūmais ir parku, o gal likčiau centre ir apeičiau visas gatves ir gatveles. O kur dar Praga aname Vyslos krante ir senojo Mokotovo vilos. Tačiau čia jau visiškai kitoks paskojimas. Iki pasimatymo, Varšuva!

Užsakyk savo ekskursiją po Varšuvą

atraskvarsuva@gmail.com
+48 503 505 819

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s