Pieno barai – kas čia per išradimas?

Kur greitai, pigiai ir skaniai pavalgyti? Kone ne pagrindinis klausimas besiruošiant kelionei, ypač kai planuojama išvyka yra biudžetinė. Varšuvoje alkani tikrai neliksite, o skanius pietus gausite Pieno bare. Ir tegu pavadinimas jus nesuklaidina – kotletas su bulvių koše arba lenkiški pierogi su mėsa užima pirmą vietą pagal užsakymų skaičių.

Pirmasis pieno baras Varšuvoje buvo atidarytas 1896 (!!!) metais ir iki mūsų dienų ta kultinė vieta daėjo beveik kaip saugomas kultūros paveldas, o keli dar sovietinius laikus minintys pieno barai gauna valstybinę pagalbą, kad galėtų išlaikyti žemas kainas.

Pirmo baro savininkas ir įkūrėjas buvo geras verslininkas – turėjo didelį žemės ūkį bei karves. Pieno i kviečių užtekdavo šeimai, pardavimui ir dar likdavo. Kodėl neatidaryti Pieno baro, kur maistas bus paprastas ir greitas, pagalvojo mūsų verslininkas ir pačiame Varšuvos centre, Naujojo Pasaulio gatvėje (lenk. ul. Nowy Świat) atidarė greito maisto barą su labai palankiomis kainomis ir paprastu valgiaraščių.

Laikas ėjo, barai išpopuliarėjo taip, kad sovietinėje Varšuvoje jų buvo net 41. Kainos, porcijų dydis bei valgiaraštis buvo nustatomas valstybės taip, kad sotūs pietus būtų prieinami kiekvienam. Šiandien tradicinių, “valstybinių” pieno barų liko vos keli. Užtat atsirado naujoviškų. Keletą adresų Varšuvoje kartu su komentarų:

  • Mleczarnia – prieš porą metų atsidaręs pieno barų tinklas. Varšuvoje turi 10 barų. Maisto kokybė tikrai gera, viskas švaru ir kainos nesikandžioja. Sriubos – 3,99 PLN, lietiniai be įdaro – 4,99 PLN, virtinukai su varške – 9,99 PLN, antras mėsos patiekalas – 15,99 PLN, kompotas – 2PLN, o kefyras – 1,30 PLN. Taigi, 4 asmenų šeima skaniai ir sočiai pavalgys mažiau nei už 100 PLN. Čia galima patikrinti dienos menu ir rasti barų adresus.
  • Polny Bar Mleczny – randasi prie pat įėjimo į Metro Politechnika stotelę. Būkite pasiruošę, kad per pietus gali tekti stovėti eilėje, nes netoliese yra Politechnikos universitetas ir keli biuriniai pastatai. Čia sriubos lėkštę gausite už 2,50 PLN, o visą pusryčių komplektą už 11 PLN (čia brangiausias variantas su tostais su kiaušinių, sūriu, dešra). Facebook paskyroje galite rasti visą menu.
  • Prasowy Bar Mleczny – legendinis pieno baras, kuris savo veiklą pradėjo 1954 metais. Pavadinimas “Prasowy” (liet. spaudos) atsirado dėl netoliese veikusios laikraščio “Życie Warszawy” (liet. “Varšuvos gyvenimas”) redakcijos. Prieš porą metų baras buvo renovuotas, jo šeimininku yra “Mleczarnia” pieno barų tinklas. Todėl menu ir kainos yra čia tokios pačios. Randasi netoli metro Politechnika, Marszałkowska 10/16. Labai patogu suvalgyti pietus bare ir paskui eiti pasivaikščioti į Lazienkų parką, kuris yra vos 10 min pėsčiomis nuo baro.
  • Familijny Bar Mleczny – net sunku patikėti, kad pačiame Varšuvos centre, keli žingsniai nuo senamiesčio galima atsidurti praeitoje epochoje. Užtenka tiesiog įeiti į vidų ir… prisipažinsiu, man neužtenka drąsos užsakyti pietus šiame bare. Pažįstu daug žmonių, kurie valgė bare ne vieną kartą ir labai mėgsta šią vietą. Man tai labiau “gyvas muziejus”. Užsukite, pažiūrėkite patys. Adresas: Nowy Świat 39.
  • Bar Ząbkowski – trumpam persikeliame į kitą Vyslos krantą, Prahos rajoną. Tikrai rekomenduoju pasivaikščioti po visą Ząbkowska gatvę, pajausti tos vietos klimatą, kur prieškario namai, tamsūs šulinio tipo kiemai, labai paprasti žmonės gyvena kaimynystėje su madingais restoranais ir šiuolaikiniais pastatais. Baras puikiai atiduoda tos vietos dvasią. Ragauti maisto šioje vietoje teko, viskas baigėsi gerai. Kainos labai liberalios. Adresas: Ząbkowska 2
  • Bar Mleczny “Sady” – jeigu apsilankėte “Familijny” ir “Ząbkowski” ir jums labai patiko ir norėtųsi dar daugiau emocijų, tegu jūsų kelias nuveda jus į pieno barą “Sady”. Facebook paskyra yra čia. Baras nenustojant veikia nuo 60-ųjų metų, bet laikas tai čia tikrai sustojo. Ir nors daug kas labai giria, šeimos eina sekmadienio pietų, o yra ir tokių, kurie atvažiuoja iš kito miesto galo… mane atbaugino senumo, riebalų, benamių ir dar neaišku ko kvapų mišinys (bet gal esu tiesiog per jautri). Žodžiu, spręskite patys.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s