Varšuvos muziejai: TOP 8

Muziejai – būna įdomūs, nuobodūs, seni, nauji, pritaikyti vaikams ar skirti tik suaugusiems. Vienu žodžiu kiekvienas ras sau tinkamą variantą. Naujo miesto pažinimui muziejai yra tinkamiausia vieta. Ypač kai šalta, lyja ar karšta taip, kad net eilinė ledų porcija nepadeda. Pristatau mano TOP 8. Muziejų Varšuvoje yra tikrai daug daugiau ir keletą labai norėčiau aplankyti kai tik atsiras galimybė (pvz. Varšuvos Prahos rajono muziejus, Lėlių namelių muziejų, Žemės ar Geologijos muziejus…). Karališkosios rezidencijos taip pat nėra įtrauktos į sąrašą – joms bus skirtas atskiras straipsnis. Koperniko mokslo centras kaip ir neskaitomas muziejumi, dėl to jo taip pat sąraše nėra.

POLIN – Lenkijos žydų istorijos muziejus

Bet kiek besidomintiems istorija, verta. Ir tiems, kam istorija atrodo vienu nuobodžausiu dalyku, verta. Kodėl? Muziejus taip sutvarkytas, kad įeinant patenki į pasakojimą, nori užsukti į kiekvieną kampelį ir spėti pasiklausyti visų istorijų. Asmeniškai dar kartą įsitikinau, kad Lenkijos ir Lietuvos istorija turi daug ką bendro. Jeigu atėjote su šeima arba didesne grupe, geriausiai būtų susitarti už kiek laiko ir kur susitinkate ir išsikirti. Taip, kiekvienas savo tempu, galėsite apeiti visą ekspoziciją.

Kiek laiko skirti muziejui? Mažiausiai – 2 val., o geriausiai – visas 3 val. Kartu su bilietu gaunate audiogidą kas labai palengvina muziejaus lankymą.

Ką pamatysite? Be abejo, išėję iš muziejaus į Varšuvą pažiūrėsite kitomis akimis, pradėsite suprasti kodėl miestas šiandien yra būtent toks – kartais liūdnas ir pilkas. Ir kodėl aš vis kartoju, kad Varšuvos buvo bent jau dvi: iki 1939 m. ir po 1945 m. bei kaip atsitiko taip, kad rasti tikrą Varšuvietį prilygsta tikro gintaro atradymui Baltijos jūros pakrantėje (teoriškai galima, o praktiškai – mažai kam pavyksta).

Ar tinka su vaikais? Mano manymu, maždaug nuo 10-12 m. jau drąsiai galima bandyti. Beje, muzieuje vyksta tiesiog fantastiška nemokama žaidimo salė, kur galima naudingai praleisti laiką su mažesniais vaikučiais. Taigi, tėvai gali aplankyti muziejų pasikeisdami.

Primenu straipsnį apie vietas, kurias verta aplankyti su vaikais: https://yellowbirdtravel.org/2020/01/26/varsuva-su-vaikais/

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas: https://www.polin.pl/en

Neonų muziejus

Pats muziejus nėra didelis. Viską apžiūrėti tikrai užteks valandos. Tačiau aplankant muziejų kartų pamatysite kitokią Varšuvą – jos Prahos pusę. Važiuokite dieną, kol dar šviesų (taip bus saugiau), pavaikščiuokite po gretimas gatveles, užsukite pietų į “Warszawa Wschodnia” restoraną.

Muziejus savo veiklą pradėjo 2005 m., kai vienoje vietoje buvo surinkta apie 100 neoninių reklamų. Pokario ir sovietinio laikotarpiu neonai buvo vienas populiausiu reklamos būdų. Kai kurie iš jų sukurti žinomų grafikų, buvo tikri savo epochos simboliai.

Ar tinka su vaikais? Drąsiai. Vaikai tikrai liks patenkinti.

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas: http://www.neonmuzeum.org/

Varšuvos miesto muziejus

Jeigu buvote Varšuvoje tą įspūdingą muziejų matėte tikrai ne vieną kartą. Muziejus užima visą eilę pastatų Senamiesčio aikštėje. O viduje slepia ne vieną paslaptį – pvz. originalią Varšuvos undinėlės skulptūrą, aukščiausią originalų išlikusį kaminą ir senamiesčio požemius.

Salės padalintos epokomis, laikotarpiais, aprašo miesto svarbiausius įvykius, vystymosi eigą per daiktus, kurie kadaise priklausė miestiečiams. Pats muziejus save reklamuoja ne kaip istorijos, o kaip “paprastų daiktų neįprastų istorijų” pasakojimą.

Be pagrindinės daiktų ekspozicijos, muziejuje veikia “Varšuvos duomenų” parodą (kur galima sužinoti kelintais metais Varšuvoje atsidarę pirmas kebabas arba kaip vyko demografiniai pokyčiai) bei “Senamiesčio namų istorijos” paroda.

Ar tinka su vaikais? Vyresniems patiks, su mažyliais galima bandyti (pvz. susitarus, kad paskui nueisite į čia pat esančią kavinę arba užlipsite aukštai pažiūrėti į Senamiesčio stogus).

Kiek laiko skirti muziejui? Man pritrūko visos dienos ir tikrai sugrįšiu čia ne vieną kartą. O šiaip patarčiau skirti nuo 2 ik 3 val.

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas (ketvirtadieniai muziejus yra nemokamas): https://muzeumwarszawy.pl/en/

Lenkijos Nacionalinio banko pinigų centras

Mano didžiausias atradymas. Pačiame Varšuvos centre, Lenkijos Nacionalinio banko viename iš pastatų įsikūręs Pinigų centras kviečia susipažinti su pinigo istorija, ekonomikos dėsniais bei šiuolaikinėmis finansinėmis sistemomis. Centras yra interaktyvus, laikas čia prabėga taip greitai, kad net po kelių valandų vaikščiojimo nespėji pavargti.

Lankytojų laukia pinigų lietus, tikras iždas, aukso luitas, kurį galima pabandyti pakelti, pinigų autentiškumo patikros laboratorija, pinigų gamybos procesas, centrinio banko veiklos pristatymas ir dar daug kitų įdomybių.

Ar tinka su vaikais? Taip, be abejo!

Kiek laiko skirti muziejui? Po 3 val. tiesiog pavargome ir dalį ekspozicijos palikome sekančiam kartui.

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas (muziejus yra nemokamas): https://www.cpnbp.pl/

Muzeum życia PRL – Gyvenimo Lenkijos Liaudies Respublikoje muziejus

Gimusiems po 1990 m. tai bus tikra kelionė į praeitį. Tėveliai, būkite pasiruošę atsakyti į tūkstantį klausimų “O kodėl?”, “o kam?”, “tu čia rimtai?” ir pan. Man, gimusiai, porą metų prieš 1990 m., muziejus sukelia šypseną ir vis grįžta vaikystės prisiminimai. Močiutės butas, eilė į kepyklą, kurios pabaigoje laukė prizas – krepšelis su kremu, pirmos slidės pririšamos prie batų ir mamos džiaugsmas, kad pavyko nupirkti basutes vasarai.

Muziejus labai paprasta forma pasakoja Lenkijos Liaudies Respublikos istoriją nuo 1945 m. iki 1989 m. Viduje įrengtas tikrų tikriausias butas, vaikų darželis ar kavinė, kur galima paragauti anų metų skanėstų ar atsigerti kavos iš kavos aparato, kuriam yra daugiau nei 40 metų.

Ar tinka su vaikais? Taip! Ir maži, ir dideli čia puikiai praleis laiką.

Kiek laiko skirti muziejui? Aš lankiausi čia kelis kartus, bet pirmam kartui 1,5 val. gali visiškai užtekti. Nebent pasiliksite išgerti kavos. O tą padaryti tikrai patariu, nes muziejus randasi pačiame centre ir iš kavinės lango yra gražus vaizdas į sovietinės architektūros pastatus – gyvenamąjį rajoną MDM (Maršalo gatvės gyvenamųjų namų rajonas).

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas: https://mzprl.pl/?lang=en

F. Chopino muziejus

Esu tikra, kad nei pačio Šopeno, nei jo kūrinių niekam pristatyti nereikia. O jeigu dar nežinojote, kad genialaus kompozitoriaus gyvenimas buvo susijęs su Varšuva, pat laikas apie tai sužinoti ir įsigilinti į jo kūrybą. Padaryti tai tikrai nesunku, nes besivaikščiuojant po Varšuvą tikrai pastebėsite grojančius muzikinius suoliukus. Groja, kaip jau galėjote spėti, būtent F. Šopeno kūriniai.

Pats muziejus randasi Ostrogskių pilyje, kuri buvo pastatyta dar XVII a., o nuo 1858 m., pastatas yra apsuptas muzika. Čia pirma veikė Varšuvos muzikos institutas, o po II Pasaulinio karo įsikūrė F. Chopino institutas. Prieš porą metų renovuotas ir iš naujo atidarytas muziejus yra nuostabus, jaukus ir malonus. Labai svarbu pridėti, kad vienu metu muziejuje gali būti ne daugiau nei 50 lankytojų. Būtent tiek muziejuje yra ausinukų, kurie yra būtini lankant ekspoziciją. O žmonių apribojmas reikalingas dėl to, kad kiekvienas muziejaus kampelis yra pripildytas muzikos.

Ar tinka su vaikais? Vaikučiai, kurie domisi muzika liks sužavėti.

Kiek laiko skirti muziejui? Muziejus yra didelis, informacijos daug ir per vieną apsilankymą tikrai nepavyks apžiūrėti viską. Skirkite muziejui apie 2 val.

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas: https://muzeum.nifc.pl/en//

Varšuvos sukilimo muziejus

Įtraukiau į sąrašą, nors mano manymu, muziejus neturi patikti visiems. Ir dar noriu prisipažinti. Nors vedu eksursijas po Varšuvą ir kiekvieną kartą pasakojų apie II Pasaulinio karo laikotarpį, labai ilgai negalėjau persilaužti ir aplankyti šį muziejų. Gal esu per jautri, gal pasamoniškai stengiuosi atsiriboti nuo “sunkių” temų. Gal… Dar vienas mano (labai asmeninis) apsvarstymas – Varšuvos sukilimas nėra labai žinomas už Lenkijos ribų, mokykloje mums apie tai nepasakoja. Suprasti muziejaus ekspoziciją nežinant konteksto gali būti tikrai sunku. Na, nebent tiesiog priimsite, kad tai yra II Pasaulinio karo muziejus ir nesigilinsite į istoriją.

Kam gali būti įdomu? Visų pirma, tiems, kurie domisi karo istorija. Muziejus yra interaktyvus, daug nuotraukų, filmų, yra net tikras lėktuvas arba kelių minučių filmas (vertas atstovėti eilėje) “Skrydis virš Varšuvos” rodantis sunaikintą miestą.

Ar verta su vaikais? Taip, jeigu mokėsite paaiškinti karines temas ir vaikai nėra labai jautrūs. Berniukai bus sužavėti, mergaitėms gali būti kažkiek nuobodu.

Kiek laiko skirti muziejui? Man norėjosi iš ten išeiti po 40 min., nors 1,5 val. gali būti kaip tik.

Visa informacija apie darbo valandas bei bilietų kainas: https://www.1944.pl/en

Lenkiškos degtinės muziejus

Ilgai planavome, pagaliau vieną laisvą (t.y. be vaiko) gruodžio penktadienį sugalvojome sau padaryti pasimatimą. Pirmą aplankyti Lenkiškos degtinės muziejų, o po jo nueiti skanios vakarienės dviese.

Ar likome patenkinti? Taip, gidas labai įdomiai pasakojo, atsakė į visus mūsų klausimus, buvo juoko ir įdomybių. Visą procesą galėjome pabandyti savo akimis. Nors muziejaus tema yra alkoholis, viskas yra kultūringa. Eksursijos pabaigoje mūsų laukė degustacija – gavome 4 skirtingų rūšių degtinės paragavimui bei sužinojome kaip teisingai tą ugninį gėrimą reikia gerti.

Paskutiniame aukšte veikia baras, kur galima vakarą pratęsti. Beje, nepaminėjau, kad muziejus įsikūręs Prahos rajone, jau nebeveikiančios degtinės fabrikos renovuotose patalpose. Visas “Koneserio” kompleksas vertas aplankymo. Taigi, suplanuokite savo laiką taip, kad po muziejaus apsilankymo jums dar liktų laiko (ir noro) pasilikti čia dar kažkiek tai laiko.

Ar verta su vaikais? Ne, muziejus yra skirtas tik suagusiems.

Kiek laiko skirti muziejui? Kartu su degustacija mes praleidome vietoje apie 2 val.

Muziejus yra lankomas tik su gidu, o įėjimai lenkų yra maždaug kas valandą. Anglų bei rusų kalbomis yra keli įėjimai kiekvieną dieną, geriausai būtų patikrinti prieš planuojant apsilankymą.

Visą informaciją apie darbo valandas bei bilietų kainas: https://muzeumpolskiejwodki.pl/en/plan-your-visit/

5 comments

  1. […] Muziejų pasiūla Varšuvoje yra didžiulė. Tačiau ir vėlgi viskas priklauso nuo pagrindinės kelionės minties. Norint arčiau susipažinti su miesto istorija laiką būtina skirti Varšuvos muziejui, Varšuvos sukilimo muziejui, Lenkijos žydų istorijos muziejui ar Karališkoms rezidencijoms. Muziejai Varšuvoje – TOP 8 žiūrėti čia […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s