Varšuvos prekybos centrai ir gatvės: kai norisi kažko kito

Trys adresai, kurie turi atsirasti jūsų plane, jeigu planuojate kelionę į Varšuvą ir norite pamatyti daugiau nei “TOP 10 lankytinų vietų Varšuvoje”. Vietinius gyventojus taip pat greičiau sutiksite arčiau šių adresų. Tai bus žmonės, kurie vertina įdomumą, šiuolaikiškumą, gal kažkiek puošnumą ir ką jau čia gėdytis, mėgsta save parodyti.

Mysia 3

Kažkiek pasislėpęs nuo centrinės gatvės. Tą vietą net sunku pavadinti prekybos centru (bent jau tokiu, koks mes įsivaizduojame prekybos centras turi būti), labiau prekybos namu. Verta čia apsilankyti ne tik dėl parduotuvių (COS, NAP, Muji, Leica ir kiti vietiniai prekybos ženklai), bet ir dėl vietos. Sovietmečiu šiuo adresu veikė ne kas kitas tik Centrinis cenzūros biuras, o šiandien nedidelė aikštė prie pastato turi ne ką mažiau prasmingesnį pavadinimą – Laisvo Žodžio Skveras (lenk. Skwer Wolnego Słowa) ir labai originalus Laisvo Žodžio Memorialas. Paskutinį aukštą užima laisva erdvė, kur organizuojamos parodos, festivaliai, pop-up parduotuvės, prezentacijos ir kiti įdomūs renginiai. Vienu žodžiu, puiki vieta tiems, kurie vaikšto savo takais.

Elektrownia Powisle

Prieš daugiau nei šimtą metų, 1904 m. prasidėjo elektrinės istorija, kuri anais laikais buvo vienas moderniausių šio tipo pastatu. Ir labai reikalingu, net būtinu sparčiai augusiam miestui. II Pasaulinio karo metais elektrinės darbuotojai darė viską, kad tik miestas neliktų be energijos, o po karo greitai grįžo prie kasdienio darbo. Įdomus faktas, kad 1955 m. elektrinėje buvo atidarytas specialus blokas aptarnaujantis tik vieną vienintelį pastatą – Mokslų ir Kultūros rūmus. Jeigu XX a. pradžioje Powisle rajonas Varšuvoje, kur randasi elektrinė, buvo tikrų tikriausia industrinė zona, tai XXI a. pradžioje virto į prabangių apartamentų ir labai madingą vietą.

2001 m. elektrinės darbas buvo sustabdytas. Teko laukti beveik 20 metų, kai ši didžiulė teritorija beveik pačiame Varšuvos centre buvo grąžinta jos gyventojams. Praeitų metų viduryje savo duris atvėrė modernus, šiuolaikiškas, stilingas prekybos centras.

Svarbiausia, pagrindinis elektrinės pastatas išliko, yra renovuotas ir pritaikytas naujai paskirčiai. Man asmeniškai ta vieta yra unikali, architektai įdėjo didžiules pastangas, kad liktų kuo daugiau originalių detalių, kad čia apsilankęs žmogus iš pirmo žvilgsnio suprastų kur yra. Nerasite čia populiarių brendų, pagrinde tik vietinių dizainerių kolekcijas, o savaitgaliais nupirksite šviežius produktus tiesiai iš ūkininkų. Beje, būtent čia savo pirmą kavinę atidarė lietuviškas “Džiugas“.

Mokotowska gatvė

Vieną skaniausių spurgų su mango kremu paragavau vos prieš savaitę Mokotowska gatvėje esančioje cukrainėje “Kukułka“. Priešais esančiame mažučiame knygyne “Bęc Zmiana” radau knygą, kurią ieškojau daugiau nei metus. Į Mokotowską gatvę planuoju eiti pasivaikščiuoti beieškant rankų darbo bižuterijos ar tam, kad prižiūrint profesionalui sukurti savo kvepalus. Nekalbant jau apie lenkiškų dizainerių rūbų parduotuves ar populiarią ekologišką kosmetiką “Yope“. Romantiškai vakarienei su mylimoju pasirinkčiau kiek paslėptą viename iš kiemų restoraną “Ale Wino“. Vakarui pratęsti ieškočiau Mokotwska 39 kokteilų barą “Charlie“.

Pati 1,3 km ilgio gatvė yra išskirtinė. Tokia, kad buvo nuspręsta ją visą įtraukti į saugomų objektų sąrašą. Kiekvienas namas – pilnas istorijos. Daugelis – architektūros perliukai, kurių taip nedaug išliko Varšuvoje. Besivaikščiojant gatve ne tik žiūrėkite į parduotuvių vitrinas, bet ir drąsiai kelkite galvą į viršų, kad nepraleisti nei vienos architektūrinės detalės ar net užsukite į dar prieškarinius kiemus-šulinius. Sunku net įsivaizduoti, kad prieš porą šimtų metų Mokotowska buvo ne kas kitas, o priemiesčio kelias vedantis į Mokotovo kaimą.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s