Varšuvos parkai

Varšuva yra žalias miestas – parkai, sodai, skverai, skveriukai, pievos, kavinių terasos. Viso vien tik tiktai parkų yra daugiau nei 90 ir tai nekalbant apie kitas žalias vietas. Taigi, kelios rekomenduojamos žalios oazės Varšuvoje ir ką ten veikti?

Karališkasis sodas prie Karališkosios Pilies – geriausia vieta atsigaivinti pačiame senamiestyje. Sodas yra nedidelis, bet atkurtas su istoriniu tikslumu pagal vos kelias prieškarines nuotraukas. Gražūs fontanai, kavinė Pilies terasoje, vaizdas į Vyslos upę ir minkštas žolės kilimas. Kaip tik pusvalandžiui atsigauti po ekskursijos. Sodas atitinka visus istorinio sodo reikalavimus, kurie yra išdėstyti 1981 m. Florencijos chartijoje ir yra dvejų tarptautinių organizacijų nariu: European Garden Heritage Network ir European Network of Historic Gardens.

Įdomus faktas: sode auga unikali tulipano rušis pavadinta “Varšuvos Širdis”.

Karališkosios Pilies istorinis sodas, nuotrauka iš asmeninio archyvo

Krasinskių sodas tarp Naujamiesčio (Nowe Miasto) ir metro stoties Ratusz Arsenał. Čia drąsiai su vaikais – kelios įdomios žaidimo aikštelės, tvenkinys su antimis, daug suoliukų poilsiui ir mažai žmonių.

Sasų (Saksonijos) sodas. Pirmasis atviras kiekvienam parkas Varšuvoje, kur 18-ojo amžiaus miestiečiai ėjo save parodyti ir į kitus pažiūrėti. Būtent čia tėvai leisdavo savo dukras į pasimatymus su vaikinais be palydos. Vistiek sutiks ne vieną pažįstamą ir jeigu vaikinas leis sau ką nors nepadoraus, tėvams tikrai bus pranešta. Už rankos paims, apkabinti bandys…
Vidury sodo atsigaivinti galima prie didžiulio vazos formos fontano. Beje, pirmojo pajungto prie kanalizacijos. Prie pat parko yra didžiausia Varšuvos aikštė, J. Pilsudskio aikštė ir Nežinamojo Kario kapas. Pabandykite taip suplanuoti savo laiką, kad patekti į aikštę lygią valandą – pamatysite kaip keičiasi sargyba prie kapo ir amžinosios ugnės.

Varšuvos bibliotekos universiteto sodas ant stogo. Vienas didžiausių ir gražiausių Europoje tokio tipo sodų. Susideda iš dvejų dalių. Žemutinis sodas 15 tūks. kv. m ir viršutinis sodas su 2 tūks. kv. m plotu. Man asmeniškai tai yra vienas įspūdingiausių vaizdų į Varšuvą. Įdomus faktas, kad virš stoglangio kylanti apvali pavėsinė apipina Trakų veislės vynuogių vijoklis. Ši Lietuvoje aptinkama itin atspari šalčiui veislė rudenį nusidažo įspūdinga purpurine spalva.

Įėjimas į sodą yra iš Dobra g. pusės ir yra nemokamas. Darbo laikas skiriasi skirtingais metų laikais:

1 – 30 balandžio nuo 8 val. iki 18 val.
1 gegužė – 30 rugsėjis nuo 8 val. iki 20 val.
1 – 31 spalio nuo 8 val. iki 18 val.
1 lapkričio – 31 kovo (be įėjimo ant stogo) nuo 8 val. iki 15 val.

Lazienkų parkas. Kitaip dar vadinamas miestiečių Varšuvos plaučiais. Tai didžiausias ir įspūdingiausias miesto parkas, užimantis didžiulią 76 ha teritoriją. Nepamirškite pasiimti su savimi lazdynų riešutų voveraitėms. Fotoaparatas irgi būtinas, nes Rūmai ant Vandens daro tokį nepasakišką ispūdį, kad kievienas save gerbiantis parko lankytojas nori turėti čia bent porą nuotraukų. Vasaros metu ledu galima suvalgyti prie Amfiteatro, o siekmadienio popietę pasiklausyti gyvos F. Chopino muzikos koncerto.

Varšuviečiai su vaikais tradciškai parke valgo vaflį – gofrą su greitinėle ir vaisiais arba susuktą į vamzdelį vaflį su grietinėlės kremu – “rurka z kremem”.

Beje, ar žinjote, kad “lazienka” lenkiškai reiškia “vonios kambarys”. Keistokas parko pavadinimas, a ne?

Viskas dėl to, kad būtent čia paskutinis Abiejų Tautų Karalius Stanislovas augustas Poniatovskis įkūrė savo užmiestinę vasaros rezidenciją kur buvo… teisingai, vonios kambarys. Su laiku vos trys nedidelės pirties patalpos išsiplėtė į vieną ispūdingiausių karališkųjų rezidencijų.

F. Chopino festivalis Lazienkų parke
Jau 63 metus iš eilės Lazienkų parkas kviečia pasimėgauti klasikine F.Chopino muzika. Paskutinius du metus festivalis vyko online, o tai visiškai neatskleidžia nuostabios parke vyraujančios atmosferos. Koncertai vyksta kas sekmadienį nuo gegužės 15 d. iki rugsėjo 25 d. du kartus į dieną – 12 val. ir 16 val.
Kur? Ieškokite F. Chopino paminklo ir rožių sodo. Nusipirkite kavos, ledų, prisėskite ant žolės ir mėgaukitės klasikine muzika.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s