Gdanskas: ką aplankyti su vaikais ir ne tik

Gdanskas traukia. O dar labiau traukia Gdynia. Ir Sopotas. Ir visas Trimiesčio pajūris su savo kultūriniu ir istoriniu paveldu, miškais, smėliu, žuvėdrų klyksmais. Dėl to ir dar dėl tūkstančių kitų priežasčių, kai tik atsiranda galimybė traukiu link Gdansko. Viena, su vyru, su vaikais, mama…

Šis straipsnis – mano kelių kelionių rezultatas. Buvo kelionė su visa šeima, kai vyras dirbo, o aš leidau laiką su penkiamečia dukryte ir kelių mėnesių mažyle. Kita kelionė su dukryte, kuri jau atšventė savo 1-ąjį gimtadienį ir darė pirmus žingsnius. Prie mūsų po kelių dienų prisijungė mano mama (beje, skrido iš Kauno lėktuvu). Dar viena kelionė buvo po metu – su jau šešiametė dukra. Kiekviena šių kelionių buvo skirtinga, o ir tikslai bei nustatymai kelionei taip pat nebuvo vienodi.

Mūsų sąraše yra vietos jau aplankytos ir vietos, kurias dar norėtume aplankyti.

Praktiniai kelionės į Gdanską patarimai SPAUSTI ČIA

Kas aplankyta:

Gdansko senamiestis išvaikščiuotas jau ne vieną kartą. O mūsų vyresnioji jau turi “savo” mėgstamas vietas.

  • Pasukamasis tiltas per Motlavos upe, jungiantis senamiestį ir Klėčių sala (lenk. Wyspa Spichrzów). Prieš kelis metus atidarytas tiltas savo forma primenantis povandeninį laivą, puikiai įsiliejo į Gdansko senamiestį. Mano dukra kaskart nori eiti žiūrėti kaip tiltas sukomas ir būtinai jo pereiti į kitą krantą.
  • Senamiesčio krantinės pabaigoje stovi labai graži, šviečianti karuzėlė – neįmanoma atsisakyti tokio malonumo.
  • Priešais karuzėlę, Olowianka saloje į kurią galima patekti kitu pasukamu tiltu, laukia apžvalgos ratas ir didžiulis užrašas Gdansk.
    Apžvalgos ratą “Amber Sky” (tinklapis: http://ambersky.pl/lang/en) išbandėme vienos mūsų kelionės metu ir tikrai verta. Ratas pakelia taip aukštai, kad matosi viso Gdansko panorama, jūros vartai, uostas. Apsukimų buvo trys, lėti, su sustojimais viršutiniame taške (ot, buvo vaikui adrenalinas). Pati kabina yra pilnai uždaroma, erdvi, su kondicionieriumi. Žodžiu, smagu, malonu ir dar galima fantastiškų nuotraukų padaryti.
  • Vaikams Gdanskas siūlo puikų žaidimą – surasti visus liūtus Hevelionus, kurie pasislėpė po visą miestą. Liūtų bent jau kol kas yra 14. O pats liūtas Hevelionas savo vardą gavo nuo mokslininko-astronomo Jano Heveliono, kurio pagrindinis mokslinis darbas buvo apie vienitelį Žemės satelitą – Mėnulį. Liūtas siekia tapti miesto simboliu ir kol kas tai neblogai jam pavyksta. Beje, galime parsisiųsti programėlę “Questy Visitgdansk” ir priartinant telefoną prie skulptūros sužinoti daug įdomios ir naudingos informacijos apie miestą.

Mokslų centras Hevelianum – vieta verta atskiro dėmesio!

Vienoje aukščiausioje Gdansko kalvoje – Góra Gradowa kuri siejama su Gdansko miesto pradžia šiandien įsikūrė nuostabi vieta visai šeimai. Mokslo centras siūlo atskirą, specialiai vaikams parengtą “gyvą” ekspoziciją. Visus mokslinius eksponatus ne tik kad galima, bet būtina paliesti, pačiupinėti, išbandyti. Vienas įsimintiniausių mums su dukra buvo uraganą imituojanti nedidelė uždara patalpa. Jausmai buvo nuo juoko iki beveik išgąsčio.

Ruošiantis aplankyti Góra Gradowa reikia turėti omenyje, kad tai gan status ir aukštas kalnas. Užtat, užlipus į viršų visus vargus tikrai kompensuoja puikus vaizdas į Gdansko senamiestį.

Tinka vaikams nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių. Vienu žodžiu, puiki pramoga visai šeimai.

Tinklapis: https://hevelianum.pl/en/

Gdansko Nacionalinio Jūros muziejaus Jūros Kultūros centras pačiame Gdansko Senamiestyje. Vieną iš centro aukštų užima interaktyvioji paroda – žaidimų salė. Paroda sukurta su mintimi apie vaikus, kurie smagia forma gali susipažinti su uosto darbu, krovinių perkrovimo taisyklėmis, laivų valdymo ir navigacijos subtilybėmis. Salėje galima praleisti valandą (vaikai su tėvais įleidžiami grupėmis kas lygią valandą) ir tos valandos tikrai pakanka. Mes su dukra (tada jau šešiamete) tikrai spėjome viską išbandyti, laiko buvo kaip tik. Mano manymu, paroda tiks ir berniukams ir mergaitėms nuo maždaug 3 iki 10 metų.

Kitą centro aukštą užima jūrinė etnologijos paroda, kurioje yra pristatyta turtinga tradicinių įvairių pasaulio  kultūrų valčių ir plaukimo priemonių kolekcija. Mums didžiausia įspūdį paliko Venecijos gondola.

Viršutiniame aukšte yra kavinė su gražiu vaizdu į Gdansko senamiestį – dar vienas apžvalgos punktas.

Tinklapis: https://nmm.pl/en/maritime-culture-centre/

Gintaro muziejus užima unikalų viduramžių pastatą – Didysis Malūnas įkurtas kryžiuočių apie 1350 m. ir yra didžiausias šio tipo pastatas visoje Europoje. Malūno istorijai skirta nedidelė įdomiai pateikta paroda viršutiniame aukšte. Na, o pristatytas muziejuje gintaras – jo etimologija, formavimo procesas, istorija bei, be abejo, dirbiniai yra taip kad sudomins kiekvieną. Ekspozicija yra interaktyvi, o eksponatų yra daugiau nei 1000! Muziejuje lankiausi su vienerių metukų dukra ir visai smagiai praleidome laiką. Svarbu pastebėti, kad įėjimas su vežimėliais yra iš kitos pastato pusės. Tereikia paskambinti skambučiu ir ateina apsaugos darbuotojas, kuris įleidžia ir padeda  su vežimėliu jeigu yra toks poreikis. Tarp aukštu važinėja liftas.

Mano manymu, muziejus gali būti įdomus visai šeimai. Mažesni vaikai bus sudominti interaktyviais stendais, o vyresnius sudomins gintaro dirbiniai ir pačio malūno istorija.

Tinklapis: https://muzeumgdansk.pl/en/oddzialy-muzeum/museum-of-amber/

Europos Solidarumo centras (lenk. Europiejskie Centrum Solidarności) buvo mano nr. 1 aplankyti Gdanske. Pavyko ne iš pirmo karto, nes tam, kad praeiti visą parodą ir, svarbiausia, ją suprasti, reikia bent jau kelių valandų. Dideliu pagalbininku yra audiogidas. Pasirinkti galima tarp kelių trasų variantų – šeimyninė trasa 1,5 val., suaugusiems sutrumpintas variantas – 1,5 val. ir suaugusiems ilgas variantas – 2-3 val. Deja, lietuviškos audiogido versijos nėra. Yra lenkiškas, angliškas, vokiškas, rusiškas, ukrainietiškas, prancūziškas ir dar kelios europinės kalbos. Centras nedirba antradieniais.

Centre veikia vaikų žaidimų kambarys – mokamas ir įleidžiama kas lygią valandą. Tos valandos tikrai pakanka pažaisti.

Centre lankiausi su vienerių metukų dukryte ir viso praleidome ten apie trys valandas. Kol mažoji miegojo dienos miegelio vežimėlyje (centras pilnai prieinamas), galėjau praeiti parodą, o kai atsibudo ėjome valandai pažaisti.

Ar verta? Tikrai taip. Solidarumo judėjimo istorija papasakota, parodyta ir išaiškinta labai paprastais žodžiais. Man didžiausią įspūdį paliko Apvalaus Stalo salė ir didelis baltai – raudonas užrašas SOLIDARUMAS (lenk. Solidarność) sudarytas iš parodos lankytojų užrašytų žinučių. Be abejo, mano žinutė taip pat rado savo vietą.

Jau po visos parodos apžiūrėjimo verta įvažiuoti į viršutinį aukštą kur randasi apžvalgos terasa. Bežiūrint į Gdansko jūrinio uosto teritoriją galima bent jau pabandyti įsivaizduoti visus tuos įvykius, kurie galiausiai privedė prie laisvės. Yra apie ką susimąstyti.

Tinklapis: https://ecs.gda.pl/zaplanuj-wizyte/

Pirato laivas ir pasivaikščiojimas po Westerplatte tai ne tik puiki pramoga visai šeimai, bet ir tikra istorijos pamoka. Pirato laivai startuoja nuo Ilgosios Pakrantės g. (lenk. ul. Długie Pobrzeże) prie Žaliojo tilto (lenk. Zielony Most) ir plaukia link kone žinomiausio Gdansko pusiasalio Westerplatte. Pati kelionė neprailgsta, galima užsakyti kavos, vandens ar net visus pietus. Tačiau svarbiausi yra vaizdai – uosto teritorija, kruizinių laivų terminalas, Gdansko krantinės. Kelionė užtrunka apie 45 min.

Galima tuo pačiu laivu grįžti, t.y. tiesiog nelipti galutinėje stotelėje. O galima su tuo pačiu bilietu grįžti vėlesniu reisu.

Jeigu nuspręsite išlipti ir grįžti vėliau, Jūsų laukia tikra istorijos pamoka. Rugsėjo 1 d. 1939 m. 4:45 nuo vokiško šarvuočio “Schleswig-Holstein” salvės prasidėjo II-asis Pasaulinis karas. Pusiasalyje stovi didelis Paminklas Pakrantės Gynėjams (lenk. Pomnik Obrońców Wybrzeża) link kurio einant pamatysite apžvalgos bokštą, prūsiškos tvirtovės datuojamos 1911 m. liekanas, slėptuvę. Susipažinimui su pusiasaliu drąsiai galima skirti apie 2 val.

Tinklapis: http://galeony.pl/en

Kas dar laukia savo eilės?

Pačiame Gdanske savo eilės laukia II-ojo Pasaulinio karo muziejus. Norėčiau šį muziejų aplankyti be vaikų ir skirti jam pakankamai laiko.

Gdynėje norėčiau aplankyti Emigracijos muziejų – tema ypač aktuali šiandien. O būtent per Gdynės uostą jūros keliu iš Lenkijos emigravo tūkstančiai žmonių. Sopotemiesto muziejų.

Su vaikais planuoju išsiruošti į zoologijos sodą Gdansko Oliwa miesto dalyje (beje, pačioje Oliwa yra gražus parkas ir turtingai papuošta Katedra, kurios istorija siekia XII a.) bei Gdynės jūrinį akvariumą ir mokslų centrą Experyment.

Povarsuva.lt tai asmeninis non-profit projektas, kur dalinuosi patarimais ir savo žiniomis apie Varšuvą. Jeigu pasinaudojote patarimais ar radote naudingą informaciją, pasidalinkite su kitais palikdami atsiliepimą puslapyje, FB paskyroje arba pasidalindami savo FB puslapyje. Ačiū!

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s